دشت هویج

دشت هویج | بهشت خوش آب و هوا تهران

تاریخچه دشت هویج دشت هویج تهران یا گُرچال نام دشتی واقع در البرز مرکزی ، بخش لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران است. این دشت ادامه مطلب

تاریخچه دشت هویج

دشت هویج تهران یا گُرچال نام دشتی واقع در البرز مرکزی ، بخش لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران است.

این دشت در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا و در بالای روستای افجه در نزدیکی لواسان قرار گرفته و گفته می‌شود در گذشته در آن هویج کشت می‌شده‌است، هر چند که امروزه اثری از هویج در آن یافت نمی‌شود. هم اکنون نیز دهقانان افجه به کشت محصولات مختلف کشاورزی در آن مبادرت می‌ورزند و وجود باغ‌های گیلاس نیز در آن مشهود است.
در ضلع شمالی دشت، گردنه افجه بشم قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است؛ این راه، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و دیگر ارتفاعات البرز مرکزی مرتبط می‌سازد. روایت است که ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر ییلاق‌های آن نواحی استفاده می‌کرده‌اند. به این مسیر مالرو که در برخی جاها حالت سنگفرش دارد راه شاه عباسی نیز میگویند.
از قله‌های مجاور دشت می‌توان از قلهٔ ریزان (۳٬۶۵۰ متر)، پرسون (۳٬۱۰۰ متر)، آتشکوه (۳٬۸۵۰ متر) و مهرچال (۳۹۲۰ متر) نام‌برد. (ویکی پدیا، دشت هویج )

مقدمه

برای تفریح در اطراف شهر تهران گزینه‌های زیادی وجود دارد. اما انتخابش وابسته به نوع تفریحی‌است که شما می‌پسندید. دوست دارید پیاده‌روی سخت داشته باشید یا میخواهید کمی کوهنوردی کنید؟ شاید هم بخواهید جای سرسبزی برای پیک نیک پیدا کنید و از آرامش محیط لذت ببرید. در هر صورت اگر به دنبال جای دنج اطراف تهران هستید، دشت هویج یکی از این جاهاست.

دشت هویج، اما بدون هویج

دشت بی هویج

دشت هویج در واقع همان دشت گُرچال است، گُر به معنی آتش است که در روایاتی گفته شده چون این دشت در گذشته از روستاها و قله‌های اطرافش گرمتر بوده، نام آن را گُرچال گذاشته‌اند.

این دشت در شمالِ شرقی تهران واقع شده و یکی از مناطق خوش آب و هوا برای کسانی است که می‌خواهند به جاهای دیدنی تهران سری بزنند. به عبارتی اگر در آخر هفته‌‎تان به دنبال جایی برای تنفس و استراحت بدون آلودگی هوای تهران و ترافیک هستید، دشت هویج یک انتخاب خوب و نزدیک است.

دشت هویج برخلاف نامش، درحال حاضر هیچ هویجی ندارد. دشت هویج در سالیان دور محل کاشت وسیع هویج بوده که این روزها دیگر انجام نمی‌شود. همچنین گفته می‌شود که در زمان صفوی، مسیر بین این دشت و دشت لار شکارگاه بوده و هنوز هم آثاری از کاروانسراهای آن زمان در میان صخره‌‎های دشت قابل رویت است.

اهالی دشت هویج را بهتر بشناسید

اهالی دشت هویج

مردم روستاهای اطراف این دشت مثل روستای افجه، اکثرا به کار دامپروری و باغداری مشغول هستند. شاید تا به حال شنیده باشید که باغ‌های گیلاس این منطقه معروف هستند و گیلاس‌های مرغوبی دارند. اما یادتان باشد که زمین‌ها و درختان این دشت هویج و روستاهای اطرافش اکثرا شخصی هستند. این درختان متعلق به افرادی‌است که سالیان سال اجدادشان در این دشت هویج می‌کاشتند و باغداری و دامپروری می‌کردند. پس اگر می‌خواهید میوه‌ای از درختان بکنید یا جایی چادر بزنید، لازم است به حقوق ساکنین آنجا احترام بگذارید و از آنها اجازه بگیرید.

دربند تهران کجاست | آدرس + عکس

راهنمایی برای تفریح در دشت هویج

از قله‌هایی که در اطراف دشت هویج معمولا مقصد بسیاری از کوهنوردان در صبح روزهای تعطیل است، میتوان قله های ریزان، پرسون، ساکا، آتشکوه و مهرچال را مثال زد.

در شمالِ غرب دشت هویج و در مسیرِ قله‌ی آتشکوه، دشت سبواستان با درختان گردو و گیلاس و آبشاری به ارتفاع ۴۵ متر وجود دارد. کمی از این مسیر که بگذرید در بافت قدیمی روستا حمامی را می‌بینید که به دوره‌ی صفویه یا اوایل دوره‌ی قاجار نسبت داده شده است. این حمام دو بخش زنانه و مردانه دارد و معماری آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است

دشت هویج دقیقا کجاست؟

گلهای شقایق دشت هویج

دشت هویج در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در بالای روستای افجه قرار دارد. برای رفتن به روستای افجه و دشت هویج لازم است که بین ۱٫۵ تا ۲ ساعت مسیر طی کنید. پس اگر برای پیک نیک نهار به طبیعت می‌روید، در ساعات ابتدایی صبح به سمت دشت هویج راه بیافتید.  توصیه‌ی ما این است که قبل از رفتن به دشت هویج در لواسان یا نزدیکی افجه همه‌ی خرید خود را انجام دهید تا برای پیدا کردن مایحتاج‌تان به مشکل برنخورید.

چطور می توان به دشت هویج رفت؟

یکی از بهترین راه‌های رفتن به دشت هویج این است که به شمال شرق تهران بروید و  از طریق جاده‌ی لواسان به دوراهی لشگرک برسید. سپس جاده را به سمت شرق ادامه دهید تا پس از رسیدن به لواسان، باز هم جاده آسفالت را به سمت شرق ادامه دهید. بعد از طی کردن حدود ۱۰ کیلومتر به روستای اَفجه می‌رسید. پس از افجه یک دو راهی وجود دارد که باید مسیر خاکی را ادامه دهید و پس از پارک کردن وسیله نقلیه پیاده روی را به سمت دشت هویج آغاز کنید.

مسافرانی که از استان البرز یا شمال کشور عازم دشت هویج می‌شوند،‌ می‌توانند پس از مطمعن شدن از باز بودن جاده بالای دیزین، با گذشتن از میگون، فشم، اوشان و زرده بند به میدان لشگرک برسند. در ادامه مسیر مستقیم را باید ادامه داد و با استفاده از تابلوهای دسترسی به افجه و گذر از میدان بسیج، به‌سمت چپ پیچید تا به افجه رسید.

جاذبه های دیدنی دشت هویج

اگر قصد دارید تمامی جاذبه های دیدنی دشت هویج رو ببینید پس صبح زود رو برای سفر خود انتخاب کنید که بتوانید تمامی جاذبه ها را ببینید همچنین به گرما نخورید.

آبشار پسچویک و موآب

آبشار پسچویک در دشت هویج

در ابتدای مسیر خود به آبشار پسچویک می رسید. البته این آبشار نام های دیگه ای مانند آبشار آفجه، آبشار پسکوهک، آبشار پسگوئک نیز شناحته می شود. آبشاری با طول ۱۵ مترکه پوشش گیاهی فوق العاده ای را بوجود آورده است که درخت های افرا شاخص ترین ویژگی این آبشار است.

این آبشار زیبا در مسیر کوهنوردانی که قصد صعود به قله ساکا را دارند قرار گرفته است

آبشار دیگر، آبشار موآب است که از قله ساکا سرچشمه گرفته و در تمامی روز های سال پر آب و خروشان است.

دشت سبوستان

دشت سوستون

در ضلع شمال غربی دشت هویج و را رسیدن به قله آتشگاه منطقه بکرسبوستان یا سوستون قرار گرفته که در این آبشار چرند با ارتفاع ۵۰ متر قرار گرفته که به لطف این آبشار درختان میوه زیادی مثل آلو، گیلاس و گردو رویش کرده است. این دشت منطقه مناسبی برای استراحت کوهنوردان و همچنین برای پیک نیک های خانوادگی می باشد.

بام لند تهران کجاست | معرفی کامل + آدرس (۱۴۰۰)

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*