خانه مدرس - محله عودلاجان

خانه مدرس، در دلِ تهران قدیم

آماده‌اید برای یک گشت و گذار به قلب تهران قدیم برویم و یک خانه‌ی زیبا را ببینیم؟ خانه‌ای که به سراغش رفته ایم خانه‌ی شهید ادامه مطلب

آماده‌اید برای یک گشت و گذار به قلب تهران قدیم برویم و یک خانه‌ی زیبا را ببینیم؟
خانه‌ای که به سراغش رفته ایم خانه‌ی شهید مدرس است و در محله ی عودلاجان در حصار ناصری تهران قدیم قرار دارد. این خانه تمام عناصر معماری ایرانی زمان خودش را دارد و قدم زدن در آن و بازدید از موزه اش بسیار دلچسب است.

خانه مدرس - محله عودلاجان

شهید مدرس، یک مدرس و یک روحانی

سید حسن مدرس که یک روحانی سیاستمدار بود در سال ۱۲۴۹ در شهرستان زواره از توابع استان اصفهان به دنیا آمد. وی تحصیلاتش در رشته علوم اسلامی را در شهرهای اصفهان، سامرا و نجف ادامه داد. سید حسن مدرس یکی از مخالفین اصلی رضاخان بود و ۱۷ سال نیز نماینده ی مجلس بود. وی در سالهای آخر زندگی اش نیز توسط رضاخان تبعید شده بود و در تبعید نیز به شکل عجیبی درگذشت. در این مطلب به سراغ خانه مدرس رفته‌ایم که یکی از بناهای تاریخی شهر تهران است.

خانه مدرس - محله عودلاجان

خانه مدرس، یک خانه و یک مجموعه فرهنگی

این خانه که در زمان پهلوی به نام “خانه وزیر مختار فرانسه” شناخته شده بود، سالیان سال پس از تبعید و درگذشت شهید مدرس، رها شده و متروک بود؛ تا اینکه در سال ۱۳۹۳ توسط شخصی خریداری و تعمیر شد. بخش‌هایی از این خانه در گذر این سال ها خراب شده و از بین رفته بودند، اما قسمت‌هایی را که می‌شد تعمیر کرد، با همان سبک قدیمی و اصلی خانه بازسازی کردند.
این خانه که تماما با معیارهای معماری سنتی ایرانی در انطباق است، دارای ۳ در ورودی و سه حیاط است. یک حیاط بزرگ مرکزی با یک تالار و دو حیاط کوچک در دو طرفش. این خانه باشکوه در دوره قاجار ساخته شده است. بخشی از خانه دارای تالار بزرگی است که جلسات و دیدارهای شهید مدرس در آنها تشکیل می شده اند.

خانه موزه مدرس - محله عودلاجان

خانه موزه مدرس، امکاناتی برای بازدید و فعالیت فرهنگی

خانه شهید مدرس بعد از اینکه در سال ۹۳ خریداری و بازسازی شد، “دارالقرآن و خانه موزه‌ی مدرس” نام گرفت. درحال حاضر این خانه برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی استفاده می‌شود و بسیاری از رویدادهای هنری و فرهنگی نیز در آن برگزار می شوند. امکانات این مجموعه شامل کتابخانه، آرشیو و مرکز مطالعات مدرس شناسی می‌شود. همچنین در زیرزمین این مجموعه یک شربت خانه جذاب وجود دارد که بعد از گشت و گذار در این خانه ی قدیمی، می توانید خودتان را به صرف یک نوشیدنی مهمان کنید.

خانه شهید مدرس

چگونه به خانه مدرس برویم؟

نزدیکترین ایستگاه مترو به موزه خانه مدرس متروی ملت است و اگر با اتوبوس قصد رفتن داشته باشید، باید ایستگاه اتوبوس تکیه رضا قلی خان پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به موزه خانه مدرس برسید.
دیدنی های دیگری که در محله ی عودلاجان و در نزدیکی خانه ی مدرس وجود دارند عبارتند از موزه عمارت کاظمی، حمام نواب، عمارت دبیرالملک و بازارچه سنتی عودلاجان است.

خانه تاریخی شهید مدرس


آدرس خانه موزه  مدرس:  خیابان امیر کبیر شرقی (امین حضور) – کوچه شهید جاویدی (میرزا محمود وزیری) – بن بست مدرس (کوچه نصیرالدوله) – شماره ۵

برای دیدن و رزرو کردن هتل ها و مهمانپذیرهای ارزان در اطراف محله ی عودلاجان، به این صفحه سر بزنید.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*