باغ نگارستان-دیدنی های تهران

باغ نگارستان از دیدنی های تهران

باغ نگارستان یکی از خوش‌حال و هواترین جاهای دیدنی تهران است. از میان شلوغی‌های مرکز شهر که عبور کردید، در انتهای کوچه‌ دانشسرا به این ادامه مطلب

باغ نگارستان یکی از خوش‌حال و هواترین جاهای دیدنی تهران است. از میان شلوغی‌های مرکز شهر که عبور کردید، در انتهای کوچه‌ دانشسرا به این باغ می‌رسید و همه چیز رنگ آرامش می گیرد.

درب ورودب باغ نگارستان

جذابیت‌های باغ نگارستان

بعد از ورود به باغ اولین چیزی که توجه‌تان را جلب می کند همهمه‌ی ملایم کافه ای‌ست که سمت راست‌تان است. از قضا این کافه انتخاب خوبی است برای اینکه بعد از گشت و گذارتان یک نوشیدنی مناسب فصل در فضایش میل کنید.

کافه ی باغ نگارستان

راه‌آبی که  از وسط مسیر پیاده روی باغ تا حوض‌ها شما را همراهی می‌کند، در واقع نقطه‌ی شروع بازدید از باغ  است. گلدان‌های رنگی، درختهای چنار بلند، حوض ها و نیلوفرهای شناور روی آب، مجسمه ها، راه‌آب‌ها، کاشی‌کاری‌ها و ساختمان های آجر قرمز همه و همه باعث می شوند احساس کنید دری به گذشته مقابل‌تان گشوده شده.

جذابیت های باغ نگارستان

نگارستان از دیروز تا امروز

باغ نگارستان در سال ۱۲۲۲ به دستور فتحعلی شاه قاجار برای استفاده‌ی ییلاقی در خارج از تهران ساخته شد. اما در زمان ناصر الدین‌شاه، با گسترش تهران در سال ۱۲۴۹ دیگر قسمتی از شهر شده بود. این باغ به دلیل داشتن نقاشی‌ها و مجسمه‌ها و نگاره‌های متعدد، نگارستان نامیده شد. اما پس از دوره‌ی فتحعلی شاه بسیاری از این نگاره‌ها و نقاشی‌ها و مجسمه‌ها از بین رفتند.

در زمان مظفرالدین شاه بود که تحت تاثیر سفرهای خود به کشورهای خارجی و دیدن مدرسه‌های مسکو، دستور به دایر کردن مدرسه‌ی فلاحت به سرپرستی آقای “داشر” و خانه‌ی مستظرفه به سرپرستی کمال الملک داد. کمال الملک نقاش معروف دوره‌ی قاجار بود که امروزه تا در نگارستان موزه‌ی مکتب وی برپا شده است. این موزه دارای آثار شاگردان مستقیم و غیر مستقیم (نسل دوم محصل در این مکتب) است که به سعی و کوشش سازمان زیباسازی خریداری و در یک جا جمع شده اند.

باغ نگارستان

نگارستان در گذر زمان

نگارستان شاهد بسیاری از وقایع تاثیر گذار تاریخی بوده و انسان‌های بزرگ و فرهیخته‌ای را به خود دیده است. سالیان سال در طی حوادث تاریخی مختلف این باغ مورد بی‌توجهی قرار گرفت و برخی از قسمت‌های آن از بین رفت. سرانجام در سال ۱۳۰۷ برای مکان ثابت دارالمعلمین عالی در نظر گرفته شد و بازسازی آن توسط معماری روسی با سبک ایرانی شروع شد.

همچنین نقشه‌ی باغ را علی اکبر باغبان طراحی کرد. این بازسازی شامل ساخت یک مدرسه با رعایت اصول معماری ایرانی در بخش شمالی باغ نگارستان شد که دو تالار بزرگ و ۱۶۴ اتاق داشت.

باغ نگارستان

درسال ۱۳۱۱ بود که دارالمعلمین با تغییر نام به دانشسرای عالی، به تربیت مدرس برای مدرسه های جدید ایران تبدیل شد. حدود ۴ سال بعد ساختمان جدیدی در قسمت شمال شرقی باغ احداث شد که در واقع کتابخانه‌ی مجموعه بود و معاونت آن به عهده‌ی پروین اعتصامی بوده است.

باغ نگارستان

چطور باید به باغ نگارستان برویم؟

یکی از راحت‌ترین راه‌های رسیدن به باغ نگارستان استفاده از متروی بهارستان است که در خط ۲ متروی تهران واقع شده است. از مترو که خارج شوید تابلوی نارنجی شما را به سمت باغ نگارستان هدایت می‌کند. به انتهای خیابان دانشسرا می‌روید و تا رسیدن به نگارستان ۵ دقیقه پیاده‌روی خواهید داشت.

همچنین اگر برای اقامت در تهران در اطراف نگارستان به دنبال اقامتگاه مناسب هستید، هتل‌ها و مسافرخانه های زیادی وجود دارند که باید در انتخاب آنها دقت کنید.

دیدنی های اطراف باغ

باغ نگارستان به دلیل قرار داشتن در مرکز شهر تهران به تعدادی از مراکز دیدنی نزدیک است. یکی از این دیدنی ها مدرسه و کلیسای ژاندارک است که در سال ۱۳۱۰ ساخته شده است. همچنین مدرسه فیروز بهرام، آتشکده آدریان و مجموعه باغ ملی نیز به باغ نگارستان نزدیک هستند.

ساعت های بازدید از باغ نگارستان

ساعت كاری مجموعه باغ موزه نگارستان در شش ماه اول سال:

مجموعه موزه ها: از ساعت ۹ تا ۱۹

محوطه باغ: از ساعت ۹ تا ۲۲

ساعت كاری مجموعه باغ موزه نگارستان در شش ماه دوم سال:

مجموعه موزه ها: از ساعت ۹ تا ۱۸

محوطه باغ: از ساعت ۹ تا ۲۲

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*