کاخ نیاوران

معرفی کاخ‌های تاریخی تهران، کاخ نیاوران

کاخ‌موزه نیاوران در خیابان باهنر محله نیاوران در شمال شهر تهران قرار دارد. کاخ نیاوران در باغی به مساحت ۹ هزار مترمربع قرار دارد. این ادامه مطلب

کاخ‌موزه نیاوران در خیابان باهنر محله نیاوران در شمال شهر تهران قرار دارد. کاخ نیاوران در باغی به مساحت ۹ هزار مترمربع قرار دارد. این باغ شامل چندین بنا است. کاخ صاحبقرانیه نیز در باغ نیاوران قرار دارد که در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته‌شده است. کاخ اصلی باغ به دستور محمدرضا پهلوی ساخته شد و در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. کاخ نیاوران در دوطبقه و نیم ساخته شد و در ابتدا قرار بود به‌منظور محلی برای پذیرایی از میهمانان خارجی از آن استفاده شود ولی پس از اتمام کار محمدرضا پهلوی به همراه خانواده‌اش در آن ساکن شدند.

کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران را مهندس عبدالعزیز فرمانفرماییان طراحی کرد. گچ‌بری آن توسط استاد عبداللهی، آینه‌کاری توسط استاد علی‌اصغر و کاشی‌کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم پور انجام‌شده است. طراحی داخلی ساختمان نیز توسط یک گروه فرانسوی انجام‌شده است.

در طبقه اول ساختمان یک سالن بزرگ به همراه اتاق‌های اعضای خانواده قرار دارد همچنین سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، اتاق میهمان نیز در این طبقه قرار دارند. در بخش نیم‌طبقه ساختمان نیز اتاق کار، اتاق کنفرانس و اتاق منشی فرح دیبا به همراه اتاق لیلا دختر محمدرضا قرار دارد. در این بخش اتاقی وجود دارد که لباس‌های نظامی محمدرضا شاه نگهداری می‌شود. در طبقه سوم نیز اتاق استراحت شاه به همراه اتاق بچه و خدمه‌ی آن‌ها قرار دارد.

 

کاخ صاحبقرانیه

این کاخ در سال ۱۲۶۷ به دستور ناصرالدین‌شاه در دوطبقه شامل شاه‌نشین و کرسی‌خانه ساخته شد. علت نام‌گذاری این کاخ نیز این است که ناصرالدین‌شاه در ۳۱ سال ابتدای حکومتش خود را صاحبقران می‌نامید. پس از وی مظفر والدین شاه تغییراتی را در کاخ ایجاد کرد و قسمت حرم ساختمان را تخریب کرد. در زمان پهلوی اول نیز کاخ صاحبقرانیِه برای استقبال مهمانان جشن عروسی محمدرضا پهلوی با پرنسس فوزیه بازسازی شد؛ اما به دلیل سردی هوای در زمستان از آن استفاده نشد. در زمان پهلوی دوم نیز فرح دیبا تغییرات کوچکی در دکوراسیون و طبقه اول ساختمان (حوض‌خانه) ایجاد کرد تا برای استقبال از میهمانان استفاده شود و طبقه دوم را به دفتر کار محمدرضا پهلوی اختصاص داد.

در حال حاضر این باغ دارای ۵ موزه، کاخ نیاوران، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان‌نما و کتابخانه اختصاصی نیاوران است.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. تهرانگردی در تعطیلات نوروز | در تعطیلات عید کجای تهران را بگردیم؟

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*