سی وسه پل اصفهان

سی‌وسه‌پل اصفهان شاهکار معماری ایران

اصفهان نصف جهان، انتخاب این لقب برای اصفهان بسیار هوشمندانه و مناسب است. وجود آثار تاریخی به‌جامانده از دوران مختلف به‌خوبی تاریخ فرهنگ و هنر ادامه مطلب

اصفهان نصف جهان، انتخاب این لقب برای اصفهان بسیار هوشمندانه و مناسب است. وجود آثار تاریخی به‌جامانده از دوران مختلف به‌خوبی تاریخ فرهنگ و هنر ایران‌زمین را در اصفهان به نمایش گذاشته‌شده است. به همین دلیل است که هرساله اصفهان میزبان میلیون‌ها مسافر از داخل و خارج کشور است که برای دیدن آثار تاریخی این شهر آمده‌اند. 

سی سه پل اصفهان یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار تاریخی شهر اصفهان است. این اثر تاریخی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. سی‌وسه‌پل یکی از آثار به‌جای مانده از دوران صفویه است. سی‌وسه‌پل در زمان سلطنت شاه‌عباس اول با هزینه و نظارت سردار او به نام الله ‏وردی‏خان در سال ۱۰۰۵ هجری ساخته شد. طول سی‌وسه‌پل ۲۹۵ متر و عرض آن در حدود ۱۴ متر است این پل با داشتن ۳۳ دهانه است، طولانی‌ترین پلی است که بر روی زاینده‌رود ساخته‌شده است.

در ابتدا این پل، پل جلفا نام داشت زیرا راه دسترسی به جلفای تازه تأسیس بود. از دیگر نام‌های این پل تاریخی می‌توان به پل شاه‌عباسی، پل الله وردیخان و پل چهل چشمه اشاره کرد.

نام پل شاه‌عباسی ازآن‌جهت که شاه‌عباس اول دستور بناى آن را داده است و چون به مباشرت و اهتمام الله‌وردی خان ساخته‌شده به پل الله‌وردی خان نیز معروف گردید. نام چهل چشمه نیز ازآن‌جهت که در ابتدا چهل چشمه داشته که به‌مرورزمان و خرابی‌هایی که به وجود آمد، تبدیل به ۳۳ دهانه شده است.

سی‌وسه‌پل دارای یک پیاده‌رو برای گردش در بالا و یک پیاده‌رو در پایین است. پیاده‌رو پائین گذرگاه مسقفی است که میان‌پایه‌های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجادشده است.

یکی از شگفتی‌های سی‌وسه‌پل این است که فونداسیون و پایه‌های پل به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که استحکام آن‌ها با رطوبت بیشتر می‌شود و خشکی رودخانه خطر فروریختن پل را به همراه خواهد داشت بنابراین حفظ زاینده‌رود و آب آن‌یکی از مهم‌ترین عوامل در پابرجای ماندن این پل است.

برگزاری مراسم مختلف در محل سی‌وسه‌پل

اسناد به‌دست‌آمده از سفرنامه گردشگران اروپایی که درگذشته به این منطقه سفرکرده‌اند نشان می‌دهد این پل محل برگزاری مراسم مختلف بوده است. جشن آبریزان یا آب‌پاشان که در ۱۳ تیرماه برگزار می‌شده است و مردم با پاشیدن آب و گلاب بر روی یکدیگر در آن شرکت می‌کرده‌اند. جشن دیگری که در سفرنامه‌ها به آن اشاره‌شده، مراسم خاج‌شویان است. خاج‌شویان مراسمی است که ارمنیان در روز سیزدهم ماه ژانویه در کنار سی‌وسه‌پل برگزار می‌کردند (روزی که به اعتقاد مسیحیان خدا به شکل انسانی یعنی حضرت مسیح پدیدار شد). از دیگر مراسمی که در کنار این پل برگزار می‌شد جشن نوروز بود که سه تا هفت شبانه‌روز ادامه داشت و در آن مردم تمام پل را چراغانی می‌کردند.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*