جواهر ده

جواهر ده، بهشت گمشده

در ارتفاعات کوه‌های اطراف رامسر روستایی وجود دارد که یکی از زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور است. اگر از غرب رامسر به سمت جنگل صفارود حرکت کنید وارد جاده‌ای خواهید شد که با شیبی تند در کناره دره و رودخانه صفارود امتداد میابد و به جواهر ده می‌رسد. ادامه مطلب

جواهر ده در وسط جنگل‌های زیبای سماموس در جنوب شهرستان رامسر قرار دارد این روستا از سه جهت توسط کوه های البرز احاطه‌شده است. طبق مدارک موجود جاده روستای جواهر ده را آلانی ها د سال ۱۳۵۰ طراحی کرده و ساخته‌اند.

تاریخچه جواهر ده

آثار تاریخی بسیار ارزشمندی در جواهر ده وجود دارد که نشان از قدمت این روستا دارد. مسجد آدینه و نیز گورهای گبری که در منطقه پراکنده است از این آثار تاریخی است که درگذشته به‌عنوان معبد و آتشکده زرتشتیان مورداستفاده قرار می‌گرفته است. برخی از مورخان معتقدند قدمت این معبد به دوره میترا پرستی می‌دانند. وجود گورهای و دخمه بیانگر آن است که در زمان ساخت این معبد مردگان را دفن می‌کرده‌اند که از آئین میتراییسم است و این در حالی است که زرتشتیان مردگان خورد را می‌سوزانند و دفن نمی‌کنند. مورخان پیشینه مسجد آدینه را در حدود ۷۰۰ سال تخمین زده‌اند.

طبیعت جواهر ده

جواهر ده مانند دیگر روستاهای استان مازندران زیبایی‌های وصف‌ناپذیر و بسیار زیادی دارد که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان شاهکارهای خلقت یادکرد. جواهر ده منطقه‌ای با جنگل‌های سرسبز و بلندبالا است که نیمی از سال با بارش سنگین برف، از برف پوشیده و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوع و دل‌پذیر برخوردار است. این منطقه دارای کوه‌های مرتفع است که از معروف‌ترین این کوه‌ها می‌توان به؛ سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس) و اژک سه براره رژه (رجه) اشاره کرد. همچنین در بین این کوه‌ها مرتفع‌ترین این قله‌ها، قله سرخ تله است. لپاسر با چشمه‌های معروف و درمانی آن و سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر چکاد قله سماموس که دارای یخچال‌های دائمی است و از جاذبه‌های طبیعی روستای جواهر ده است. آبشارهای زیبایی در منطقه جواهر ده، خودنمایی می‌کنند که دلیل و مقصد بسیاری از گردشگران و عاشقان طبیعت است. یکی از زیباترین این آبشارها در انتهای روستا در کنار تخته‌سنگ بزرگی، پذیرای مهمانان روستا است. آبشار صفارود یا آّبشار اول جواهر ده نیز در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رامسر و در مسیر جاده جواهر ده قرار دارد. این آبشار فصلی بوده ولی در زمان‌هایی که پر آب است منظره بسیار زیبایی دارد.

رودخانه صفارود یکی از مواهب طبیعی شهرستان رامسر است که از دامنه‌های شرقی کوه سماموس در ۲۴ کیلومتری جنوب غرب رامسر سرچشمه می‌گیرد و ضمن عبور از روستاهای جواهر ده، تنگ‌دره و صیقل محله از میان جنگل عبور می‌کند و در شهر رامسر، به دریا می‌ریزد. گهواره سنگی، سلاژ پشته، شیر سنگی و چشمه‌های زیبای طبیعی از مناطق دیدنی و بسیار جذاب جواهر ده به شمار می‌رود.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*