تنگه واشی تهران

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی یا تنگه ساواشی یکی از جاذبه‌های گردشگری و مناطق خوش آب‌وهوا در اطراف تهران است که در فاصله ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد . پیاده‌روی در میان دو صخره در میان آب رودخانه و بازدید از کتیبه‌های تاریخی که از دوران قاجار به‌جای مانده است ازجمله جاذبه‌های گردشگری تنگه واشی است . ادامه مطلب

تنگه واشی دارای دو تنگه است ، تنگه اول “واشی” ، و تنگه دون “سا” نام دارد . بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرارگرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد.

این تنگه هم مانند تنگه اول چشم‌نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است.

در انتهای تنگه دوم آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد که هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند.

عکس تنگه واشی

تنگه واشی

پیاده‌روی در مسیر بین تنگه اول تا آبشار به سه قسمت تقسیم می‌شود . بخش اول مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی در حدود ۲۵۰ متر، مسیر دوم دشت ساواشی ۱۷۰۰ متر و مسیر سوم تنگه دوم تا آبشار که در حدود ۸۰۰ متر است را شامل می‌شود.

کتیبه فتحعلی شاه در تنگه واشی

کتیبه تنگه واشی

یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع‌شده است. این کتیبه دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دورتادور کتیبه روایت‌شده است.

بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی‌قلی میرزا و علی‌نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید.

قدمت این کتیبه در حدود ۱۸۵ سال ‌است به‌گونه‌ای در دل کوه حک‌شده که در طی سال‌ها از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده است.

چگونه به تنگه واشی برویم ؟

جاده تنگه واشی در جاده فیروزکوه و ۲ کیلومتر قبل از آن قرار دارد. برای رفتن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه – تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی ۱۰ کیلومتر روستای جلیزجند نمایان می‌گردد.

این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب‌زمینی و باغات مختلف قرارگرفته است. بعد از عبور از روستا و طی ۴٫۵ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث‌شده، محل پیاده‌روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.

چه زمانی به تنگه ساواشی برویم؟

ه دلیل عدم آفتاب‌گیری تنگه‌ها آب سرد است. بهترین زمان برای طی این مسیر مردادماه است. اگر می‌خواهید در هنگامی‌که اینجا خلوت‌تر است از آن دیدن کنید باید روزهای وسط هفته و ایام غیر تعطیل را انتخاب کنید.

گرچه اگر در روزهای تعطیل و جمعه نیز به این تنگه بروید شلوغی و هیاهوی آن شمارا اذیت نخواهد کرد بلکه شمارا به هیجان خواهد آورد و با جمعیت همراه خواهید شد.

چه وسایلی را همراه خود ببریم؟

اگر به‌قصد پیاده‌روی در این منطقه به تنگه واشی می‌روید، با خود بطری آب و خوراکی سبک به همراه ببرید. از پوشیدن دم پایی جدا خودداری کنید؛ چون شما بیشتر مسیر را در آب راه می‌روید، سنگ‌های نوک‌تیز باعث ایجاد خراش و یا درد در پای شما می‌شوند و احتمال لیز خوردن و افتادن نیز با دمپایی بیشتر است. پوشیدن یک کفش ورزشی برای طی این مسیر راحت‌تر است.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*